JPK_VDEK NOWA FUNKCJONALNOŚĆ SYSTEMU SIMPLE.ERP

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT w oparciu o nomenklaturę scaloną (kody CN) dla towarów oraz klasyfikację PKWiU2015 dla usług. Zmiany te stanowią kontynuację podpisanej w listopadzie 2019 roku ustawy o metodzie podzielonej płatności dla kodów PKWiU oraz tzw. nowej matrycy stawek dla kodów CN.

W związku z powyższym realizowane są prace, zmierzające do dostosowania systemu SIMPLE.ERP do nadchodzących zmian prawnych, a tym samym wsparcia Użytkowników w zastosowaniu nowych przepisów w bieżącej pracy. Zmiany obejmą m.in. systemowy słownik kodów CN i kartotekę produktów. Modyfikacje te zostaną udostępnione w ramach aktualizacji systemu.

18 października 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie określające szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji podatku VAT, które będą objęte nowym ujednoliconym plikiem JPK_V7 (tzw. JPK_VDEK). Tego samego dnia Ministerstwo Finansów udostępniło nowe wersje struktur JPK_V7 dla rozliczeń miesięcznych oraz kwartalnych.

Obecnie prowadzimy prace nad nowym rozwiązaniem - funkcjonalnością SIMPLE.ERP JPK_VDEK, które pozwoli Państwu zrealizować rozliczenia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.
 

Czym jest JPK_VDEK?

JPK_VDEK to nowe rozwiązanie, które umożliwi zaraportowanie w jednym pliku danych z deklaracji VAT i obecnego JPK_VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy wprowadzającej JPK_VDEK dane z nowej ewidencji mają przede wszystkim w szerszym zakresie służyć do celów kontrolnych i analitycznych prowadzonych przez Szefa KAS. Wiele nowych możliwości w tym zakresie dostarczą organom podatkowym dodatkowe elementy objęte raportowaniem zgodnie z JPK_VDEK, np. typ dokumentu zakupu i sprzedaży, czy kod grupy towarów lub usług będących przedmiotem sprzedaży. Wprowadzone oznaczenia pozwolą m.in. na szybką identyfikację towarów i usług szczególnie narażonych na nadużycia w zakresie podatku VAT, jak np. obrót paliwami czy elektroniką.


         
JPK_VDEK od kiedy?

Pierwsze rozliczenia VAT zaraportowane zgodnie ze strukturą JPK_VDEK spłyną do Szefa KAS w maju 2020 r. Choć wydaje się to być odległym terminem, wbrew pozorom czasu na przygotowanie się do zmian jest niewiele. Odpowiednie dostosowanie systemów wymaga czasu, dlatego nie powinno się tego odkładać na ostatnią chwilę!

Za niespełnienie wymogów co do rzetelności i prawidłowości w przygotowaniu pliku JPK_VAT przewidziano kary administracyjne.

Terminy obowiązywania nowej struktury pliku JPK_VAT:

  • od 1 kwietnia 2020 r. - dla dużych podatników VAT (ponad 250 osób zatrudnienia i obroty przekraczające 50 mln euro lub ponad 250 osób zatrudnienia, gdzie suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro), 
  • od 1 lipca 2020 r. – dla pozostałych podatników VAT pozostałych.

    
Funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK, to narzędzie, które ułatwi pracę działu finansowo-księgowego, skróci czas przygotowania dokumentów, a także zapewni zgodność z najnowszymi przepisami.
 
    
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowywanego rozwiązania, Jesteś zainteresowany stałą opieką serwisową, dalszym rozwojem systemu lub integracją systemu SIMPLE.ERP skontaktuj się z naszym działem handlowym tel. 22 20 50 433. Dla Klientów posiadających licencję JPK funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK będzie dostarczona w ramach aktualizacji. 

Data publikacji: 2020-02-17

Produkt/Usługi: iHR - Portal Pracownika

... wszystkie artykuły

URUCHOMIENIE MULTIMEDIALNEGO SERWISU INFORMACJI PRACOWNICZEJ – ITV DLA GRUPY ZARMEN

2017-01-09

W styczniu 2016 r. Grupa Kapitałowa Zarmen pilotażowo uruchomiła system iTV w pięciu Spółkach należących do Grupy. Docelowo ma on objąć swoim zasięgiem wszystkie dwanaście firm.

... więcej

NOWOŚĆ! IACS ALCO ACCESS CONTROL POINT

2017-09-16

iACS Alco Access Control Point (iACS Alco ACP) to jedyne na polskim rynku urządzenie, charakteryzujące się bardzo rozbudowaną funkcjonalnością i służące do masowej kontroli dostępu pracowników do miejsc wymagających absolutnej trzeźwości.

... więcej

ZGŁOŚ SIĘ NA STAŻ LUB PRAKTYKI W INTEBUCO POLSKA

2021-09-01

Czy interesujesz się informatyką, oprogramowaniem, sieciami i wszystkim co związane z komputerami? A może widzisz swoją przyszłość w consultingu lub analizie danych? Być może masz już za sobą pierwsze doświadczenie w branży IT i chcesz zdobyć nowe? Mamy dla Ciebie super ofertę! Chcemy zaoferować Ci wakacyjny staż lub praktyki.

... więcej

INTEBUCO Polska partnerem WrzAWA 2.0 Festiwal

2024-01-26

„Wrzyj Warszawo” - pod takim hasłem odbędzie się w dniach 9-11 lutego 2024 r. WrzAWA 2.0 Festiwa. Organizatorem wydarzenia w Pawilonie Bliska 12 w Warszawie jest Teatr Pijana Sypialnia. Partnerem wydarzenia jest INTEBUCO Polska sp. z o.o.

... więcej