JPK_VDEK NOWA FUNKCJONALNOŚĆ SYSTEMU SIMPLE.ERP

image/svg+xml
17 luty
2020

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT w oparciu o nomenklaturę scaloną (kody CN) dla towarów oraz klasyfikację PKWiU2015 dla usług. Zmiany te stanowią kontynuację podpisanej w listopadzie 2019 roku ustawy o metodzie podzielonej płatności dla kodów PKWiU oraz tzw. nowej matrycy stawek dla kodów CN.

W związku z powyższym realizowane są prace, zmierzające do dostosowania systemu SIMPLE.ERP do nadchodzących zmian prawnych, a tym samym wsparcia Użytkowników w zastosowaniu nowych przepisów w bieżącej pracy. Zmiany obejmą m.in. systemowy słownik kodów CN i kartotekę produktów. Modyfikacje te zostaną udostępnione w ramach aktualizacji systemu.

18 października 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie określające szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji podatku VAT, które będą objęte nowym ujednoliconym plikiem JPK_V7 (tzw. JPK_VDEK). Tego samego dnia Ministerstwo Finansów udostępniło nowe wersje struktur JPK_V7 dla rozliczeń miesięcznych oraz kwartalnych.

Obecnie prowadzimy prace nad nowym rozwiązaniem - funkcjonalnością SIMPLE.ERP JPK_VDEK, które pozwoli Państwu zrealizować rozliczenia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.
 

Czym jest JPK_VDEK?

JPK_VDEK to nowe rozwiązanie, które umożliwi zaraportowanie w jednym pliku danych z deklaracji VAT i obecnego JPK_VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy wprowadzającej JPK_VDEK dane z nowej ewidencji mają przede wszystkim w szerszym zakresie służyć do celów kontrolnych i analitycznych prowadzonych przez Szefa KAS. Wiele nowych możliwości w tym zakresie dostarczą organom podatkowym dodatkowe elementy objęte raportowaniem zgodnie z JPK_VDEK, np. typ dokumentu zakupu i sprzedaży, czy kod grupy towarów lub usług będących przedmiotem sprzedaży. Wprowadzone oznaczenia pozwolą m.in. na szybką identyfikację towarów i usług szczególnie narażonych na nadużycia w zakresie podatku VAT, jak np. obrót paliwami czy elektroniką.


         
JPK_VDEK od kiedy?

Pierwsze rozliczenia VAT zaraportowane zgodnie ze strukturą JPK_VDEK spłyną do Szefa KAS w maju 2020 r. Choć wydaje się to być odległym terminem, wbrew pozorom czasu na przygotowanie się do zmian jest niewiele. Odpowiednie dostosowanie systemów wymaga czasu, dlatego nie powinno się tego odkładać na ostatnią chwilę!

Za niespełnienie wymogów co do rzetelności i prawidłowości w przygotowaniu pliku JPK_VAT przewidziano kary administracyjne.

Terminy obowiązywania nowej struktury pliku JPK_VAT:

  • od 1 kwietnia 2020 r. - dla dużych podatników VAT (ponad 250 osób zatrudnienia i obroty przekraczające 50 mln euro lub ponad 250 osób zatrudnienia, gdzie suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro), 
  • od 1 lipca 2020 r. – dla pozostałych podatników VAT pozostałych.

    
Funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK, to narzędzie, które ułatwi pracę działu finansowo-księgowego, skróci czas przygotowania dokumentów, a także zapewni zgodność z najnowszymi przepisami.
 
    
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowywanego rozwiązania, Jesteś zainteresowany stałą opieką serwisową, dalszym rozwojem systemu lub integracją systemu SIMPLE.ERP skontaktuj się z naszym działem handlowym tel. 22 20 50 433. Dla Klientów posiadających licencję JPK funkcjonalność SIMPLE.ERP JPK_VDEK będzie dostarczona w ramach aktualizacji. 

PPK - NOWE OBOWIĄZKI DLA FIRM


Od 1 lipca 2019 r firmy zatrudniające ponad 250 pracowników są zobligowane do obsługi programu oszczędnościowego organizacji. Obowiązek ten wynika z obowiązującej od tego roku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, tzw. PPK.

czytaj wpis...

10 LAT INTEBUCO POLSKA 


Już od 10 lat integrujemy usługi biznesowe dla naszych Klientów. Z okazji jubileuszu, który obchodzimy w lutym 2020 r. chcemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Klientom oraz Partnerom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować.

czytaj wpis...

FUNKCJONALNOŚĆ DO OBSŁUGI PRACOWNICZYCH PLANÓW KAPITAŁOWYCH


Zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, rozliczanie składek PPK oraz ich odprowadzanie na indywidualne konta pracownicze, spoczywa na pracodawcy.

czytaj wpis...

INTEBUCO Polska Gepardem Biznesu 2018


Z wielką przyjemnością informujemy, że firma INTEBUCO POLSKA Sp. z o.o. otrzymała tytuł Gepard Biznesu 2018 za dynamiczny rozwój. Już po raz 13. Instytut Europejskiego Biznesu przeanalizował wyniki finansowe 51 tys. polskich przedsiębiorstw.

czytaj wpis...
Created By Logo Intebuco Sp. z o.o.